
- Naziv projekta: Sir i vrhnje
- Autorica i/ili inicijatorica projekta: Kristina Leko
- Produkcija: Kristina Leko i udruga BLOK – Lokalna udruga za osvježavanje kulture
- Vrijeme realizacije: 2002. – 2003. realizacija projekta; 2003. – 2013. Kristina Leko nastavlja raditi na temi (izložbe i prezentacije; dokumentarni film)
- Mjesto realizacije: Zagreb
- Zajednica ili grupa građana s kojom je umjetnik-ca ili kolektiv projektu surađivao (profil grupe/zajednice i način suradnje, njihov doprinos projektu): Projekt se bavio ženama mljekaricama koje na zagrebačkim tržnicama prodaju sir i vrhnje, tzv. kumicama. Autorica je kroz više mjeseci pratila njihov rad na tržnici, dokumentirala ga videom i fotografijama, razgovarala s njima. Priredila je anketni upitnik putem kojeg je zajedno sa suradnicima prikupljala podatke o uvjetima rada. Cilj je bio osvijestiti mljekarice o gospodarskim procesima vezanima uz pristupanje Hrvatske EU, ukazati im na promjene koje mogu ugroziti njihov opstanak te ih potaknuti na samoorganiziranje. Svi su materijali kao i artefakti koje su mljekarice ustupile (zdjelice za prodaju, kuhinjske krpe…) predstavljeni na završnoj izložbi te na web stranici projekta. Dio mljekarica sudjelovao je u akcijama dijeljenja sira i vrhnja te u medijskoj kampanji za zaštitu njihove djelatnosti kao kulturnog dobra.
- Tema/problem kojim se rad/projekt bavio: Projekt je istražio i tematizirao položaj mljekarica kao paradigmatske skupine radnih žena u procesu tranzicije iz socijalističke u kapitalističku ekonomiju te unutar EU integracija. Cilj projekta bio je zaštita ekonomske djelatnosti zagrebačkih mljekarica kao kulturnog dobra.
- Sažeti opis projekta: Projekt je započeo akcijom dijeljenja sira i vrhnja na tržnici Dolac u sklopu Urban festivala 2002. godine, u vrijeme kada se Hrvatska aktivno pripremala zahtjev za pristup EU. Na tržnici su prikupljani potpisi za zaštitu mljekarica kao urbane baštine jer je bilo jasno da će ulaskom u EU doći do zabrane njihova rada. Izložba u Galeriji PM, 2003. predstavila je video i online arhivu o mljekaricama, niz artefakata, te funkcionirala kao otvoreni ured inicijative za zaštitu mljekarica na tržištu i gradsku potporu u kupovini hladnjaka za prodaju sira i vrhnja. Izložbu je pratio okrugli stol te medijska kampanja u suradnji s Hrvatskom radiotelevizijom, web stranice su korištene za komunikaciju sa „mušterijama“ a u javnom i institucionalnom prostoru organizirani su happeninzi. Na temelju istraživanja u okviru projekta Kristina Leko je 2012. snimila istoimeni dokumentarni film u produkciji Factuma.
- Poveznica na mrežnu stranicu projekta ili dostupan osvrt ili opis na Internetu: http://www.sirivrhnje.eu/
- Je li projekt potaknuo promjenu kojoj je težio? Kako se ona ostvarila? Projekt je medijski snažno odjeknuo te u najširoj javnosti osvijestio problem opstanka tradicionalnog zanimanja mljekarica. Dio se mljekarica samoorganizirao u udrugu te se 2010. izborio za gradsku potporu u kupovini hladnjaka koji su te godine postali preduvjet za prodaju sira i vrhnja na tržnicama.
Podatke i vizualne materijale dostavila: Kristina Leko