
Naziv rada ili projekta: Prostor identiteta, prostor interakcije, prostor promjene (PIPIPP)
Autor-ica i/ili inicijator-ica rada ili projekta: Sonja Leboš
Stručni suradnici*ce rada ili projekta: Dafne Berc, dipl. arh.; Fedor Kritovac, dipl.arh. i dr.sc.sociologije; Elke Krasny, urbana teoretičarka
Producent: Udruga za interdisciplinarna i interkulturalna istraživanja
Financijski pokrovitelji: Grad Zagreb – Ured za kulturu, obrazovanje i sport; Heinrich Boell Stiftung
Vrijeme realizacije rada ili projekta: 2007. – 2010.
Mjesto realizacije: Zagreb, gradska četvrt Maksimir
Zajednica ili grupa građana/ki s kojom je umjetnik/ca ili kolektiv u radu/projektu surađivao:
Na početku projekta objavljen je javni poziv za suradnju na koji su se javili građani koji stanuju (Ranka Franz Štern, Dino Igrec) i koji rade (Kristina Rismondo) u gradskoj četvrti Maksimir, a s kojima je razvijena trajna suradnja koja je urodila i objavljivanjem njihovih istraživanja u završnoj publikaciji projekta. Kristina Rismondo, u svojstvu profesorice likovnog odgoja na XV. zagrebačkoj gimnaziji, uključila je u rad oko 500 učenika te gimnazije tijekom dva semestra.
Tema/problem kojim se rad/projekt bavio:
Projekt je koncipiran kroz analizu identitarnih obilježja gradske četvrti Maksimir te načinima angažiranja građana u tu analizu. Glavna tema je bila utemeljena na odnosu između Kvaternikovog trga, tada “paradigme urbanog kaosa”, kako ga je nazvao Fedor Kritovac, i relaksacijske zone Maksimira. Tako je npr. arhitektica Dafne Berc provela arhitektonsko-identitarnu studiju Maksimirske ulice s konkretnim prijedlozima za njeno poboljšanje. S vremenom, projekt je postao kompleksno, u istraživanju utemeljeno nastojanje da se uspostave novi interdisciplinarni modeli proizvodnje grada, koji će obuhvaćati teoriju i praksu, aktivizam i građansku participaciju, konceptualni dizajn i performativnost lokacije.
Sažeti opis rada ili projekta / kako se projekt realizirao:
U prvoj i drugoj godini vršila su se in situ istraživanja u suradnji s građanima i učenicima mjesne gimnazije. U 2009. godini projekt je predstavljen na raznim instancama od kojih su najvažnije Društvo arhitekata Zagreba i u okviru 43. zagrebačkog salona primijenjene umjetnsti i dizajna. Na 43. zagrebačkom salonu primijenjene umjetnosti i dizajna PIPIPP projekt je predstavljen kroz četiri aspekta: 1) istraživanje urbaniteta gradske četvrti Maksimir; 2) istraživanje primjera dobre prakse transformacije gradskog bloka; 3) produkcija interaktivne mape arhitektonskog nasljeđa gradske četvrti Maksimir; 4) aktiviranje putem performansa i dijeljenja besplatnih umjetničkih novina Umjetnost s Nama kao Hommage instalaciji Vladimira Bonačića (1969-2009). Godine 2010. objavljena je publikacija s predstavljenim istraživanjima, te nacrtima predloženih intervencija.
Je li rad/projekt potaknuo promjenu kojoj je težio? Kako se ona ostvarila?
Projekt, kao što je već rečeno, nije težio instantnoj promjeni, već stvaranju uvjeta i prostora za promjene. Na neki način to je ostvareno uključivanjem brojnih građana i umjetnika u projekt te istraživačkim radom i koncipiranjem novih interdisciplinarnih modela proizvodnje grada, što je objavljeno u publikaciji “Prostor identiteta, prostor interakcije, prostor promjene”. Ta publikacija bila je vrlo tražena u skriptarnici Arhitektonskog fakulteta što je bio znak direktnog utjecaja na razmišljanje studenata arhitekture.
Poveznica na mrežnu stranicu rada/projekta ili dostupan osvrt ili opis na Internetu:
http://uiii.hr/exhibitions/pipipp-prostor-identiteta-protor-interakcije-prostor-promjene; http://uiii.hr/pages/urbanoloski-arhiv
Ukupan budžet projekta (u HRK): 70.000,00 kroz 3 godine trajanja projekta
Podatke dostavila: Sonja Leboš, predsjednica udruge i koordinatorica programa