Umjetnost u javnom i socijalnom prostoru

online katalog umjetničkih projekata u Hrvatskoj

Menu

Skip to content
  • Početna
  • Predložite projekt
  • Katalog
  • Blog

Projekt Ilica: Q’ART

Izlog Takeover, 2018.

Naziv rada ili projekta: Projekt Ilica: Q’ART
Autor-ica i/ili inicijator-ica rada ili projekta: Aleksandar Battista Ilić i Ivana Nikolić Popović
Stručni suradnici*ce rada ili projekta: Davorka Perić, kustosica; Antonela Marušić, glazbena urednica; Vlatka Vužić, odnosi s javnošću
Producent-ica: Ivana Nikolić Popović
Financijski pokrovitelj-i: Ministarstvo državne imovine RH, Ministarstvo kulture RH, Ministarstvo turizma RH, Grad Zagreb, Turistička zajednica Grada Zagreba, Zagrebački holding, Sveučilište u Zagrebu, Veleposlanstvo Kraljevine Nizozemske, Veleposlanstvo Francuske, Francuski institut, Hrvatska obrtnička komora, Državni arhiv u Zagrebu te brojni sponzori
Vrijeme realizacije rada ili projekta: 2017. (5.5. – 12.5.), 2018. (18.5. – 25.5.), 2019. (7.6. – 9.6.) – inicijalna ideja i prve akcije na tragu projekta provedene su 2000.
Mjesto realizacije: Zagreb, Ilica

Zajednica ili grupa građana/ki s kojom je umjetnik/ca ili kolektiv u radu/projektu surađivao:
Projekt Ilica: Q’ART bavi se revitalizacijom javnih prostora u središtu Zagreba kroz sudioničko upravljanje i community art, a putem organizacije umjetničkih intervencija, radionica, festivala, izložbi i drugih kulturno-umjetničkih sadržaja u tom dijelu grada – riječ je konkretno o Ilici s okolnim ulicama i kvartovima, od Trga bana J. Jelačića do Ulice Republike Austrije. Stanovnici/ce tog područja, koje smo imenovali Q’ART, pozivani su putem programskih tiskovina (razglednica, letaka, plakata) da se uključe sa svojim prijedlozima u osmišljavanje sadržaja i programa koji im nedostaju kao i u osmišljavanje funkcionalnosti praznih prostora –  isti su prikupljani na sastancima kućnih savjeta stanara a o prijedlozima su upitani i lokalni obrtnici. Građani/ke su svoje prijedloge iznosili putem e-maila i pošte na za to pripremljenim razglednicama. U okviru Festivala građani/ke su organizirali buvljak, lokalni obrtnici/ce izašli/e su s prodajom svojih proizvoda na ulicu, ugostitelji su se uključili s posebnom ponudom na svojim terasama. U projektu su kao autori/ce i izvođači/ce sudjelovali/le profesori/ce okolnih umjetničkih škola, akademija i fakulteta, pripadnici/ce sektora kreativnih i kulturnih industrija, građanske udruge za kulturu, urbanizam i održivi razvoj te pozvani umjetnici/ce. U osmišljavanju programa sudjelovalo je više umjetničkih organizacija, obrta, fakulteta, akademija, kreativnih tvrtki, udruga, akcija i festivala prema modelu zajedničkog sustava odlučivanja i zajedničkog nivoa prava u samom projektu.

Tema/problem kojim se rad/projekt bavio:
Osnovna tema kojom se projekt bavi je Održiva budućnost. Cilj je bio da zajednički oblikujemo angažiranu skupinu koja će kroz umjetničke sadržaje oblikovati identitet Q’ART-a, podići kvalitetu života u njemu i, posljednje ali ne manje važno, aktivirati zapuštene prostore i dati im konceptualnu namjenu koja je primarno sinergija između umjetnosti, obrta, hub-ova i prodavaonica primjerenih temama i potrebama stanovnika/ca Q’ART-a.

Sažeti opis rada ili projekta / kako se projekt realizirao:
U okviru projekta držano je 38 radionica, 26 predavanja i prezentacija, 6 performansa, 19 izložbi, 4 projekcije projekata, 16 projekcija filmova, 2 predstave, 35 glazbenih izvedbi, 10 vođenih šetnji na teme o Zagrebu, 7 astro programa, Ilica Festival u suradnji s 15 ugostiteljskih objekata.

Je li rad/projekt potaknuo promjenu kojoj je težio? Kako se ona ostvarila?
U protekle tri godine koristili smo 20 prostora za programe projekta i kao Galerijski prostor pod imenom Izlog Takeover. Devet je prostora aktivirano kroz angažiranje umjetnika i malih poduzetnika iz područja kreativnih sektora. Potakli smo uključivanje kratkoročnih i stalnih stanovnika Ilice, kao i poslovnih korisnika prostora u program da na taj način doprinesu revitalizaciji i održivosti ovog dijela grada.

Poveznica na mrežnu stranicu rada/projekta ili dostupan osvrt ili opis na Internetu:
www.projektilica.com

Autori/ce priloženih fotografija: Ivana Nikolić Popović, Aleksandar Battista Ilić, Marina Paulenka, Violeta Juras

Podatke dostavila: Ivana Nikolić Popović, koautorica i producentica projekta

Post navigation

← (ne)vidljivi tragovi jedne povijesti
Mapiranje Trešnjevke →
Widgets

Recent Posts

  • Katerina Duda, o izazovima umjetničkog rada u javnom prostoru
  • Patricia Počanić: Umjetničke Intervencije u javnom prostoru u Hrvatskoj od kraja 1960-ih do početka 1980-ih – recepcija i refleksije *
  • Razmišljanja uz participaciju u kulturi
  • Publika u performansima Vlaste Delimar
  • Participacijski radovi Vere Fischer – razgovor s Brankom Hlevnjak

Archives

  • January 2022
  • December 2021
  • July 2020
  • May 2020
Log in
Proudly powered by WordPress | Theme: Illustratr by WordPress.com.