- Naziv projekta: Polygon regrutni centar za umjetnike
- Autorica i/ili inicijatorica projekta: Branka Cvjetičanin
- Produkcija: Polygon – Centar za istraživanja i razvoj projekata u kulturi
- Vrijeme realizacije: od 2012. nadalje
- Mjesto realizacije: mjesto Krapan, Općina Raša, Istra; različita sela, Općina Udbina, Lika
- Zajednica ili grupa građana s kojom je umjetnik-ca ili kolektiv projektu surađivao (profil grupe/zajednice i način suradnje, njihov doprinos projektu): Autorica surađuje s mještanima koji u programu sudjeluju kreativno i logistički, gradeći na taj način prostor susreta i druženja. U Krapnu koji broji cca 250 stanovnika to su uglavnom pripadnici manjinskih skupina i socijalno ugrožene obitelji s djecom: bivši rudari, domaćice, mladi, radnici, umirovljenici, invalidi, branitelji… Obrađuju se teme koje se tiču njihovog svakodnevnog života i problema s kojima se susreću. Kroz različite rezidencijalne boravke privremeni krapanski sugrađani različitih profesionalnih profila doprinose oblikovanju svakodnevice. U Lici je zajednica raseljena pa se radi s njenim fragmentima – uglavnom socijalno ugroženim, napuštenim, izoliranim i manjinskim skupinama stanovništva.
- Tema/problem kojim se rad/projekt bavi: Projekt se bavi pozicijama moći i nemoći, odnosom centar-periferija te ulogom umjetnika u zajednici. Projekt iskušava domete umjetničkog djelovanja u interakciji s ljudima u različitim životnim prilikama, uglavnom obilježenima traumom, izoliranosti, tranzicijskom pljačkom i siromaštvom. U Krapnu je problem sveopća zapuštenost i izoliranost, zemljišno-pravne i industrijsko-tranzicijske nepravilnosti te loše ophođenje tijela lokalne samouprave prema mještanima.
- Sažeti opis projekta: Projekt se realizira u formatu mikro-kulturne strategije kao pružanje podrške i osnaživanje izoliranih ruralnih zajednica u rješavanju njihovih problema. Riječ je o programima suvremenih umjetničkih i kulturnih praksi u područjima Hrvatske u kojima suvremena umjetnost/kultura “ne stanuju”. Prvi u nizu Regrutnih centara pokrenut je 2012. godine u mjestu Krapan, Općina Raša. Godine 2014. u mjestu je otvorena Polygon podružnica Pozzo Franz čiji članovi su osim umjetnika/ca i Polygon aktivista/tkinja, sami građani/ke Krapna. Također je pokrenut međunarodni festivalski format “KRAPAN EU KAPITAL” – festival suvremene socijalne, kulturne i umjetničke prakse s fokusom na urbanizam s posebnim potrebama. Cjelokupna inicijativa, kao primjer dobre prakse u sferi projekata inkluzije i participacije postala je dijelom programa EPK Rijeka 2020 te će se u narednih pet godina razvijati pod pokroviteljstvom MMSU – Muzeja moderne i suvremene umjetnosti, Rijeka. Cilj i svrha programa je umjetničkim akcijama i aktivnostima ukazati na opću zapuštenost i odbačenost suburbanih i ruralnih područja u kojima postoji dublji problem tranzicijskih posljedica, ekonomske, socijalne i ekološke ugroženosti stanovnika za koje strukture lokalne i/ili nacionalne vlasti, u nedostatku narativa, vizije i/ili autoriteta, nemaju adekvatnih rješenja ni političkog interesa (osim u vrijeme lokalnih izbora). Svaki od regrutnih centara aktivan je do trenutka vidljivosti, prihvaćenosti i stvorenog novog narativa lokaliteta.
- Poveznica na mrežnu stranicu projekta ili dostupan osvrt ili opis na Internetu: https://pozzofranz.tumblr.com/ ; https://www.facebook.com/PozzoFranz; www.krapan.eu
- Je li projekt potaknuo promjenu kojoj je težio? Kako se ona ostvarila? U Krapnu je projekt nakon osam godina intenzivnog rada promijenio način na koji stanovnici percipiraju sebe same i prostor u kojem žive – počeli su se organizirati i zahtijevati od lokalnih vlasti ostvarivanje svojih građanskih prava. Nakon višestrukih aktivnosti vezanih za puštanje otpadnih voda uslijedili su pregovori s jedinicom lokalne samouprave. Općina Raša ponudila je stanovnicima otkup prostora u kojima žive već 20 godina, u objektima koji nisu bili uvedeni u zemljišne knjige. No mještani i dalje trebaju nekog da ih vodi kroz pravne postupke. U Lici nije ostvaren nikakav pomak obzirom da je zajednica nepovratno dezintegrirana – ovdje je umjetničko djelovanje fokusirano na prostor, starije stanovništvo, kolektivnu memoriju i traumu kao posljedicu različitih ratova.
Podatke dostavila: Branka Cvjetičanin