
Naziv rada ili projekta: Kvartovski objektiv
Autor-ica i/ili inicijator-ica rada ili projekta: Sandra Križić Roban, Ured za fotografiju
Stručni suradnici*ce rada ili projekta: Saša Kralj, umjetnik, fotograf; Maša Bajc, fotografkinja; Olga Majcen, pov. umjetnosti, kustosica; Nika Petković, fotografkinja; Darko Šimičić, kustos; Sara Simić, Maja Flajsig, studentice, volonterke; Ivan Skvrce, umjetnik, predavač; Lana Lovrenčić, pov. umjetnosti, predavačica; Jelena Pašić, pov. umjetnosti, kustosica; Maja Subotić, dizajnerica
Producent: Ured za fotografiju
Financijski pokrovitelj-i: Ministarstvo kulture RH, Grad Zagreb, Zaklada Kultura nova
Vrijeme realizacije rada ili projekta: 2019. – u lipnju je bilo najviše događanja
Mjesto realizacije: Zagreb: Živi atelje, Galerija Spot, Galerija VN, javni prostor
Zajednica ili grupa građana/ki s kojom je umjetnik/ca ili kolektiv u radu/projektu surađivao:
Događanja su primarno bila usmjerena na stanovnike područja Črnomerec, ali su kao i sva naša druga događanja otvorena i za ostalu publiku. Dio aktivnosti bio je usmjeren na Udrugu Kamensko; dio aktivnosti bio je prilagođen generacijski za starije sugrađane, i dijelom za mlade. S obzirom na raznovrsnost događanja i mentorski rad, rekla bih da su svi sudionici imali dovoljno mogućnosti za vlastita istraživanja, a da je količina aktivnosti primjerena mogućnostima udruge i suradnika. Posebni dio bile su aktivnosti u Galeriji VN, vezano uz dio programa Lost Rest posvećen Mladenu Stilinoviću, a gdje se pozornost kustosica usmjerila prema specifičnim grupama korisnika. Osim toga, surađivali smo i s nizom umjetnika koji imaju atelje u kvartu, a koje smo potaknuli da se i na druge načine uključe u ostale naše aktivnosti.
Tema/problem kojim se rad/projekt bavio:
Kvartovski objektiv je razvojni model uspostavljen na principima inkluzivnosti i održivosti, programski posvećen Črnomercu čiji je povijesni identitet doživio brojne promjene. Odabirom tema i sadržaja usmjeren je mladima i često posve zanemarenoj starijoj populaciji. Umirovljenicima su namijenjeni razgovori, predavanja i šetnje, pri čemu obiteljski albumi i stare fotografije služe za mapiranje Črnomerca kakav je bio ranije. Za mlade su osmišljene radionice istraživanja i bilježenja kvarta pomoću fotografije, suradnja na kvartovskom blogu/stranici društvene mreže kroz uređivanje i objavljivanje sadržaja nastalih tijekom aktivnosti. Program svojim aktivnostima osvještava korisnike da je pomoću sadržaja u kulturi moguće izreći svoje mišljenje o problemima i razlozima koji su do njih doveli, te ih se potiče da se kroz kreiranje i predlaganje novih sadržaja, aktivno uključe u dijalog o aktualnim gradskim pitanjima kao što su planiranje, razvoj, okoliš, različitost, marginaliziranost, kulturna produkcija.
Sažeti opis rada ili projekta / kako se projekt realizirao:
Program je posvećen Črnomercu kao prostoru zajedničkog djelovanja nekoliko udruga i institucija, a razvija se kroz niz participativnih, međusobno povezanih programskih sadržaja, kroz nekoliko etapa tijekom godine. U gotovo svim programskim sadržajima osobit je naglasak na fotografiji koja je zahvaljujući razvoju tehnologija publici dostupan i jednostavan medij za korištenje (ponajprije kamere mobilnih telefona), u velikoj mjeri razumljiv te s druge strane vrlo individualan (svi snimaju različito), čime se potiče razumijevanje i uvažavanje različitosti u pristupu i interpretaciji teme. Zahvaljujući fotografiji, publika i polaznici programa sudjeluju u dokumentarno-umjetničkim istraživanjima, kulturološkim i antropološkim uvidima, osvještavajući prostor i istovremeno u njega simbolički upisujući osobna iskustva, vođeni saznanjem do koje je mjere pomoću fotografije moguće razumjeti svijet.
Je li rad/projekt potaknuo promjenu kojoj je težio? Kako se ona ostvarila?
Do neke mjere. Smatramo da bi količina sudionika mogla biti veća, a zanimljivo je da je jedan dio njih iskazao jasnu podjelu prema tradicionalnim granicama područja zahvaćenog projektom, smatrajući da je potrebno zadržati se unutar zadanih okvira, bez mogućnosti širenja određene problematike i uočenih sličnosti. Skupili smo dio vrijednog dokumentarnog materijala, a iz prošlogodišnjeg iskustva izrastao je program za 2020., za koji još ne znamo kako će se odvijati zbog aktualnih okolnosti.
Poveznica na mrežnu stranicu rada/projekta ili dostupan osvrt ili opis na Internetu:
https://croatian-photography.com/pokazi-svoj-mi-foto-radionica-o-privatnim-fotografskim-arhivima/; https://croatian-photography.com/izlozba-radova-polaznika-fotografske-radionice-lokalni-fotoidentiteti/; https://croatian-photography.com/kvartovski-objektiv-o-specificnostima-crnomerca/; https://croatian-photography.com/kvartovski-objektiv-predstavlja-slovenski-vikend/; https://croatian-photography.com/kvartovski-objektiv-tematska-setnja-sa-sasom-simpragom/; https://croatian-photography.com/kvartovski-objektiv-otvoreni-ateljei-i-izlozba-u-galeriji-vn/; https://vizkultura.hr/prepoznavanje-specificnosti-kvarta/; http://www.matica.hr/vijenac/661/crnomerecke-tvornice-i-vojarne-29289/; https://odjecikulture.com/program-kvartovski-objektiv-donosi-obilazak-kvartovskih-ateljea-crnomerca/



Autor priloženih fotografija: Nenad Roban
Ukupan budžet projekta (u HRK): 46.000,00 ukupno za 2019.
Podatke dostavila: Sandra Križić Roban, voditeljica projekta