Naziv rada ili projekta: Knjige naših ulica
Autor-ica i/ili inicijator-ica rada ili projekta: Margareta Peršić, Udruga Lastin rep
Partneri projekta: Etnografski muzej Zagreb, KGZ- Bibliobusna služba, Hrvatsko čitateljsko društvo, Udruga Pozor
Producent: Udruga Lastin rep
Financijski pokrovitelji: Europski socijalni fond – ESF / Učinkoviti ljudski potencijali
Vrijeme realizacije rada ili projekta: 1.12.2018.- 31.10.2020.
Mjesto realizacije: Botinec, Novi Zagreb Zapad
Zajednica ili grupa građana/ki s kojom je umjetnik/ca ili kolektiv u radu/projektu surađivao:
Stanovnici naselja Botinec. Djeca putem radionica u DV Botinec i OŠ Braće Radić, a odrasli putem radionica u domu umirovljenika.
Tema/problem kojim se rad/projekt bavio:
Projektom se željelo potaknuti sudjelovanje mještana novozagrebačkog naselja Botinec u kulturnom životu i uključiti ih u uređenje i oplemenjivanje javnog prostora njihova naselja. Specifičnost Botinca i inspiracija za projekt leži u činjenici da su njegove ulice nazvane po junacima i djelima iz hrvatske književnosti. Ulice su tijekom povijesti tri puta mijenjale imena, a za nastanak “književnog naselja” zaslužan je profesor i pjesnik Blago Vrančić. Tako neke ulice nose naziv Ulica Velog Jože, Ulica Pere Kvržice, Ulica Šegrta Hlapića, Zlatarova Zlata, Dunda Maroja i sl. U projekt su se putem javnog natječaja uključili umjetnici koji su osmislili ilustracije na teme književnih djela koje odgovaraju pojedinom nazivu. U raznim dijelovima projekta sudjelovali su umirovljenici, branitelji, dječji vrtić i osnovna škola u Botincu.
Sažeti opis rada ili projekta / kako se projekt realizirao:
Tijekom trajanja projekta, pod stručnim vodstvom umjetnika i pedagoških djelatnika bile su organizirane likovne i dramske radionice te večeri druženja uz knjigu i film, za djecu svih uzrasta, roditelje, umirovljenike i sve ostale stanovnike naselja. Ilustracije i radovi sa radionica bili su izloženi u Etnografskom muzeju i na putujućoj izložbi „100 lica Šegrta Hlapića“ u Bibliobusu. Postav je uključivao 29 ilustracija umjetnika i 140 dječjih crteža koji su nastali na raznim likovnim radionicama.
Je li rad/projekt potaknuo promjenu kojoj je težio? Kako se ona ostvarila?
Stanovnici Botinca uključili su se kroz niz radionica i javnih događanja u kreiranje kulturno-umjetničkih sadržaja u naselju i u tom je dijelu cilj projekta ostvaren. U planu je bilo da se ilustracije nastale tijekom projekta trajno postave u javnom prostoru u naselju, na betonskim stupovima HEP-a. Svaka ilustracija trebala je imati QR kod koji bi vodio do informacija o umjetnicima i djelima iz projekta. Pokraj autobusne stanice u Ulici Bašćanske ploče planiran je postav središnje informativne ploče slikarice Amalije Albaneže nazvane “Knjigovid” s planom naselja i lokacijama ilustracija. Unatoč dobivenoj dozvoli i predugovoru od HEP-a Grad Zagreb, pod čijom se komunalnom jurisdikcijom nalazi površina na kojoj se HEP-ov stup nalazi, nije našao za shodno putem gradske skupštine odobriti ovaj projekt, i unatoč našim opetovanim molbama i dopisima kroz 14 mjeseci, nismo za to dobili valjano obrazloženje – osim da bi postavljene ilustracije priječile pristup strujnim kablovima, razlog koji je opovrgnut nedugo kasnije kad su na ista mjesta i na sličan način postavljene table s nazivima ulica. Tako Grad ovom kulturnom projektu, koji bi kulturnu mapu Grada unaprijedio za europski novac, nije omogućio legislativnu potporu i oslobodio put do punog ostvarenja. Bili smo stoga prisiljeni napraviti kompromisno rješenje te smo plan naselja – knjigovid i svih 29 ilustracija postavili na ogradu Dječjeg vrtića Botinec u ulici Zlatarova Zlata, zahvaljujući susretljivoj ravnateljici DV Botinec Gđi Marijani Pernar s kojom smo kroz projekt u brojnim navratima surađivali.
Poveznica na mrežnu stranicu rada/projekta ili dostupan osvrt ili opis na Internetu:
Fotografije: Udruga Lastin rep
Ukupan budžet projekta (u HRK): 750.000,00
Podatke dostavio: Davor Peršić, umjetnički voditelj projekta