
Naziv rada ili projekta: Grad na rubu katastrofe 19′ \ Minutes to disaster city 19′
Autor-ica i/ili inicijator-ica rada ili projekta: neformalna inicijativa GradOdrasta (arhitekti i arhitektice Ana Burić, Darko Ivanovski, Luka Mužinić, Maja Vujnović te studentica arhitekture Zdravka Džajić)
Stručni suradnici*ce rada ili projekta: Iva Čukić – arhitektica i urbanistica, Ministarstvo Prostora, Beograd; Jovana Timotijević – arhitektica i urbanistica, Ministarstvo Prostora, Beograd; Suzana Dobrić Žaja – arhitektica, Društvo arhitekata Zagreb, inicijativa Savica ZA Park, Zagreb; Dušica Radojčić – aktivistikinja, Zelena Istra, Društveni centar Rojc, Pula; Predrag Milić – arhitekt i pedagog, ŠkoGrad, Beograd/Beč; Dragan Žuvela – arhitekt, Društvo arhitekata Splita, Split
Producentice: Antonia Kuzmanić i Antonia Vuletić
Financijski pokrovitelji: Fund Action, Ministarstvo kulture RH, Splitsko-dalmatinska županija
Vrijeme realizacije rada ili projekta: 20.09. – 22.09.2019.
Mjesto realizacije: Grad Split, trgovački kompleks Koteks
Zajednica ili grupa građana/ki s kojom je umjetnik/ca ili kolektiv u radu/projektu surađivao:
Neformalna inicijativa stanovnika Kopilice, Dnevna doza splitskog nereda, udruga Kvart Trstenik
Tema/problem kojim se rad/projekt bavio:
Urbanizam i sudjelovanje građana u urbanim politikama.
Sažeti opis rada ili projekta / kako se projekt realizirao:
Grad na rubu katastrofe 19′ inovativna je forma uključivanja građana u urbanističke procese kroz trodnevno aktivno druženje ljudi, građana i profesionalaca sa svrhom približavanja pojma ‚odrasta‘ široj publici iz perspektive razvoja grada. Format rada sadržavao je okrugle stolove, radionicu tj seminar, vođene šetnje i javne prezentacije primjera dobre prakse. Polazište je problematiziranje potpune ovisnosti Splita o rastu turizma kao i svojevrsna dekadencija u koju grad zapada potpuno prepuštajući kvalitetu života urbanističkoj stihiji. Cilj je dati urbanistički okvir za Split u 21. stoljeću. Kako razmišljati o Splitu, stručnom i građanskom djelovanju koje nadilazi postojeće štetne prakse? U interakciji struke i građana ističe se važnost urbanizma za zdrav razvoj grada, urbanizma koji počiva na temeljima ekološke i socijalne pravednosti i odgovornih politika.
Je li rad/projekt potaknuo promjenu kojoj je težio? Kako se ona ostvarila?
Na seminaru je sudjelovalo tridesetak sudionika koji su se prijavili za radne grupe, a javne dijelove programa posjetilo je oko 150 ljudi. Seminar je protekao u optimističnom i konstruktivnom duhu i čula su se mnoga različita mišljenja. U sklopu programa nastali su novi kontakti i suradnje koje i danas postoje kao incijative građana, a posebno vesele one koje su se rodile u neformalnim trenucima sunčanja na novo napravljenim Koteksovim klupama. Kroz seminar su šira javnost, članovi inicijativa, stručnjaci i političari imali priliku razgovarati jedni s drugima te doprinijeti donošenju dokumenta s listom prioriteta koji je poslan na adrese gradonačelnika i medija. Neki dalekosežniji ciljevi nisu postignuti.
Poveznica na mrežnu stranicu rada/projekta ili dostupan osvrt ili opis na Internetu: https://www.kulturpunkt.hr/content/grad-bez-aktivne-zajednice-grad-je-bez-buducnosti




Priložene fotografije: GradOdrasta
Ukupan budžet projekta (u HRK): 65.000,00
Podatke dostavio: Jere Kuzmanić, suorganizator