Naziv rada ili projekta: Festival izvedbenih umjetnosti i kazališta – FIUK
Autor-ica i/ili inicijator-ica rada ili projekta: Udruga za promicanje kulture i umjetnosti maMUZE
Stručni suradnici*ce rada ili projekta: Andrija Večenaj, Mihovil Vargović, Petra Travinić, Bojan Koštić (dizajneri)
Producent: Udruga za promicanje kulture i umjetnosti maMUZE
Financijski pokrovitelji: Grad Koprivnica, Koprivničko-križevačka županija, Ministarstvo kulture RH
Vrijeme realizacije rada ili projekta: 2014. – danas
Mjesto realizacije: Koprivnica
Zajednica ili grupa građana/ki s kojom je umjetnik/ca ili kolektiv u radu/projektu surađivao:
Festival jednom godišnje kroz tri dana objedinjuje kazalište, performans, ples i glazbu. Prezentacijom suvremenih ostvarenja iz područja izvedbenih umjetnosti publici se pruža pomak od tradicionalnih manifestacija uobičajenih u regiji prema eksperimentalnijim oblicima umjetnosti koji uključuju istraživanje aktualnih društvenih tema. Osim organizacijskog tima u provedbu projekta je svake godine uključeno tridesetak volontera/ki, najvećim dijelom učenika/ca srednjih škola i studenata. Osim u pripremi lokacija, stage managementu, hostingu izvođača, asistenciji kod režije zvuka i rasvjete, volonteri/ke sudjeluju u izvedbi vizualnog identiteta festivala – na otisnute materijale apliciraju zadani motiv i postižu da svaki plakat i programska knjižica budu unikatni. Osim toga, volonteri od raznih materijala izrađuju instalacije za prostorno uređenje scena, koje prate motiv grafičkog dizajna. FIUK gledamo i kao mjesto neformalne edukacije mladih o suvremenim umjetničkim strujanjima i praksama koje su premalo zastupljenje u institucionalnom obrazovanju – kroz njihovu direktnu uključenost u organizaciju festivala, nastojimo odgajati novi naraštaj budućih kulturnih djelatnika i nositelja nezavisne umjetničke scene u Koprivnici.
Tema/problem kojim se rad/projekt bavio:
FIUK predstavlja suvremena angažirana ostvarenja iz područja izvedbenih umjetnosti u javnim gradskim prostorima i besplatno, demistificirajući kulturu kao nešto što pripada institucijama i elitnim društvenim krugovima te gradeći kulturu promjene koja je dostupna svima. U programskom smislu FIUK okuplja mlade umjetnike/ce, amaterska kazališta, organizacije nezavisne kulture te udruge koje se bave promicanjem izvedbenih umjetnosti čije su izvedbe suvremene i nekonvecionalne, tematski bliske širokoj publici, a senzibilitetom prilagođene prvenstveno mladima. Smještajući izvedbe u javne prostore te njihovim premještanjem s jedne na drugu lokaciju, FIUK potiče interakciju publike s gradom i osvještavanje njegovih arhitektonskih i pejzažnih vrijednosti.
Sažeti opis rada ili projekta / kako se projekt realizirao:
Festival se kroz godine održavao na raznim lokacijama u gradu (Kulturno kreativni centar Pixel, Kuglana, dvorište Muzeja grada Koprivnice, ispred pročelja Osnove škole Antun Nemčić Gostovinski, sinagoga, AK galerija, FUNK, ostali prostori u vojarni…) čime se publici omogućuje istraživanje arhitektonski i urbanistički definiranog prostora, te privremene izmjene njegova značenja i namjene. Glavni motiv komunikacije se mijenja svake godine, a dizajner je vođen pravilom da taj motiv bude vezan uz povijest i tradiciju Koprivnice (kao motivi koristili su se punktovi institucionalne i nezavisne kulture u gradu, kopriva, Vegeta, motiv s narodne nošnje, fotografije iz nekadašnje koprivničke vojarne…). Autori koncepta su Mihovil Vargović (grafički dizajner) i Andrija Večenaj (produkt dizajner), koji su na dizajnu radili od 2014. do 2016. godine, a zatim su od 2017. do 2019. godine na festivalu radili Petra Travinić (grafički dizajn) i Bojan Koštić (prostorne instalacije).
Je li rad/projekt potaknuo promjenu kojoj je težio? Kako se ona ostvarila?
Privremeno smo za građane otvorili prostore koji nisu primarno namijenjeni kulturnim događanjima ili su zatvoreni te smo (dodatno) potaknuli dijalog o stalnoj aktivaciji nekih zapuštenih prostora poput sinagoge i bivše vojarne. Djelovanje nezavisne scene se kontinuirano dokumentira i mapira u odnosu na prostore. Otvorili smo publiku za slične gostujuće festivale (Perforacije) i potakli inicijativu za amaterske izvedbe (predstave u Kulturno kreativnom centru Pixel).
Poveznica na mrežnu stranicu rada/projekta ili dostupan osvrt ili opis na Internetu:
http://www.fiuk.com.hr/, FIUK na Facebooku
Autori priloženih fotografija: Petra Travinić, Bojan Koštić, Krešo Puklavec
Ukupan budžet projekta (u HRK): 50.000,00 (u 2019. godini)
Podatke dostavila: Andreja Salajec, voditeljica programa